The best ADE Parties 2018

The Amsterdam Dance Event (ADE) is the most important business platform for electronic music and the world’s largest club festival. During ADE, Amsterdam becomes the centre of the global electronic music scene for five days and thus is a breeding ground for cultural and technological innovation. This year, the Amsterdam Dance Event takes place from the 17th to 21st of October, 2018. Next to that gathering of professionals, many parties will take place in and around Amsterdam. This article lists the best of the best and helps you with planning your ADE 2018 trip.

tunes&wings_ADE_1033x640q=90_Brading_ade_opening_mauricevinken_74529_74533_x640_90_0_0_c

This article is also available as podcast on Soundcloud and iTunes.

Wednesday 17 October

Awakenings ADE Opening Night – Day 1
Line-Up: Shlømo, Charlotte de Witte, DJ Rush & more
Time: 22:00 – 08:00
Location: Gashouder

Tsepo All Night Long ADE Special
Line-Up: Tsepo (all-night long)
Time: 23:00 – 07:00
Location: Oosterbar

ADE: Charly presents The Classic Music Company
Line-Up: Honey Dijon, Horse Meat Disco, Luke Solomon, Eli Escobar & more
Time: 23:59 – 06:00
Location: Sugar Factory

Odd Fantastic x Dance with Pride
Line-Up: Avalon Emerson, Dr. Rubinstein, Simo Cell & more
Time: 23:00 – 08:00
Location: Shelter Amsterdam

Pan-Pot presents Second State x De Marktkantine
Line-Up: Amelie Lens, Eats Everything, Michael Klein, Pan-Pot & more
Time: 23:00 – 07:00
Location: De Marktkantine

RADION Invites Andrew Weatherall
Line-Up: Andrew Weatherall
Time: 23:00 – 06:00
Location: RADION

tunes&wings_ADE_photo-1519475889208-0968e5438f7d

Thursday 18 October

Audio Obscura x Spectrum at Central Station (Sold Out)
Line-Up: Joris Voorn (open to close)
Time: 22:00 – 05:00
Location: Amsterdam Central Station

Audio Obscura x Seth Troxler & Honey Dijon at The Prison (Sold Out)
Line-Up: Seth Troxler, Honey Dijon, Carista
Time: 22:00 – 06:00
Location: Bijlmerbajes

Awakenings ADE X Adam Beyer Presents Drumcode – Day 2
Line-Up: Ida Engberg, Adam Beyer, Dubfire & Nicole Moudaber, Amelie Lens & more
Time: 22:00 – 08:00
Location: Gashouder

909 I Collabs all Night I ADE 2018
Line-Up: Chris Liebing & Speedy J, Kevin Saunderson & more
Time: 22:00 – 06:00
Location: Mediahaven – Minervahaven

Loveland ADE – All Nighter: Dixon & Âme B2B
Line-Up: Dixon & Âme B2B
Time: 22:00 – 06:00
Location: Warehouse Houthavens

Diynamic x De Marktkantine
Line-Up: HOSH, Kollektiv Turmstrasse, Magdalena & more
Time: 23:00 – 07:00
Location: De Marktkantine

Free Your Mind ADE: The Soundgarden x Sudbeat x Flying Circus
Line-Up: Audiofly, Blond:ish, Unders, Atish & more
Time: 16:00 – 04:00
Location: Thuishaven

ADE: Modeselektor Pres. Monkeytown Records x Sspb
Line-Up: Modeselektor, FJAAK, Redshape (live) & more
Time: 23:59 – 08:00
Location: Sugar Factory

DGTL with Jeff Mills, Nina Kraviz, Bicep [live], Floorplan and More
Line-Up: Jeff Mills, Nina Kraviz, Bicep [live], Floorplan & more
Time: 22:00 – 07:00
Location: NDSM Scheepsbouwloods

tunes&wings_photo-1508312545008-246e770fe967

Friday 19 October

Audio Obscura x Adriatique at The Loft (Sold Out)
Line-Up: Adriatique (open to close)
Time: 05:00 – 12:00
Location: The Loft – A’dam Tower

Audio Obscura x Charlotte de Witte at Central Station (Sold Out)
Line-Up: Charlotte de Witte (open to close)
Time: 22:00 – 05:00
Location: Amsterdam Central Station

Audio Obscura x Stephan Bodzin at Scheepvaartmuseum (Sold Out)
Line-Up: Stephan Bodzin (4 hour live set), Patrice Baumel & more
Time: 20:00 – 03:00
Location: Het Scheepvaartmuseum

Audio Obscura x Electric Deluxe & Dystopian at The Prison (Sold Out)
Line-Up: Speedy J, Rodhad, Clouds, Jon Hester
Time: 22:00 – 06:00
Location: Bijlmerbajes

Keinemusik ADE Special 2018
Line-Up: Rampa, &ME, Adam Port, Reznik & more
Time: 23:00 – 07:00
Location: Chicago Social Club

Berlin ADE Special: Watergate x Club Feierei
Line-Up: Adana Twins, Anja Schneider & La Fleur, Jimi Jules, Ruede Hagelstein (live), Jan Blomqvist (live), Seth Schwarz (live), Jan Oberlaender, GHEIST, Pauli Pocket & more
Time: 22:30 – 07:00
Location: WesterUnie

Awakenings ADE X Maceo Plex Presents Mosaic – Day 3
Line-Up: Ben UFO, Maceo Plex, Helena Hauff & more
Time: 22:00 – 08:00
Location: Gashouder

Maeve Rave (ADE 2018): Mano le Tough & Special Guests
Line-Up: Mano Le Tough, Baikal, Jennifer Cardini & more
Time: 22:00 – 08:00
Location: Het Sieraad

Into the Woods – ADE Weekender – Friday
Line-Up: Agoria, KiNK, Matrixxman, Red Axes, Tim Engelhardt & more
Time: 12:00 – 23:00
Location: NDSM Docklands

STRAF_WERK X Kölsch presents Ipso
Line-Up: Kölsch [extended set], Tiga, Recondite B2B Marcus Worgull, ANNA, Denis Horvat & more
Time: 23:00 – 07:00
Location: De Overkant

komm schon Alter ADE Weekender Day 1: Einmusika & Katermukke [24+]
Line-Up: Miyagi, Jonas Saalbach (live), Einmusik (live), Gabriel Ananda (live), Britta Arnold, Madmotormiquel, Dirty Doering & more
Time: 22:00 – 07:00
Location: Singel Studio’s

Loveland ADE – All Nighter: Richie Hawtin
Line-Up: Richie Hawtin All Night (6hr set), Fabio Florido
Time: 22:00 – 06:00
Location: Warehouse Houthavens

Thuishaven ADE Friday with Life and Death
Line-Up: DJ Tennis, Gerd Janson, Henrik Schwarz (live), HVOB (live), Job Jobse, Pachanga Boys, Perel, Red Axes, Roman Flugel, Life and Death & more
Time: 15:00 – 06:00
Location: Thuishaven

VBX x FRRC ADE with Ricardo Villalobos, Seth Troxler, Zip
Line-Up: Ricardo Villalobos, Seth Troxler & more
Time: 22:00 – 08:00
Location: Warehouse Elementenstraat

Insomnia ADE Special – We Don’t Sleep
Line-Up: Alex.Do, Answer Code Request, Henning Baer, Matrixxman, Monoloc & more
Time: 23:59 – 13:30
Location: Sugar Factory

tunes&wings_ADE_photo-1514895817119-31a7d86f16a2

Saturday 20 October

Cartel X Paradiso ADE 2018: Detroit Love with Carl Craig
Line-Up: Carl Craig, Kevin Saunderson, Juan Atkins, Amp Fiddler & more
Time: 22:00 – 07:00
Location: Paradiso

Pleinvrees ADE x Stil vor Talent x Andhim’s Superfriends
Line-Up: Oliver Koletzki, Hidden Empire (live), Moonwalk, Sam Shure, Andhim & Super Flu, BUTCH, Denis Horvat & Eagles & Butterflies, Tim Engelhardt (live)
Time: 22:00 – 07:00
Location: WesterUnie

Audio Obscura x Dj Tennis b2b Job Jobse (Sold Out)
Line-Up: DJ Tennis b2b Job Jobse (open to close)
Time: 07:00 – 14:00
Location: The Loft – A’dam Tower

Audio Obscura x Nina Kraviz
Line-Up: Nina Kraviz & more
Time: 22:00 – 06:00
Location: Bijlmerbajes

Cocoon at Dockyard
Line-Up: Sven Väth, Len Faki, Ilario Alicante, Dana Ruh & more
Time: 11:00 – 23:00
Location: Havenpark

Awakenings ADE X Joseph Capriati Invites
Line-Up: Gaetano Parisio, Henrik Schwarz (live), Laurent Garnier, Joseph Capriati
Time: 23:30 – 08:00
Location: Gashouder

Awakenings ADE X Joris Voorn & Friends
Line-Up: Bart Skils, Boris Brejcha, Stephan Bodzin (live), Joris Voorn, Sam Paganini, Pan-Pot
Time: 12:00 – 22:00
Location: Gashouder

Afterlife ADE
Line-Up: Adriatique, Agents Of Time (live), Fideles, Mathew Jonson (live), Mind Against, Patrice Bäumel, Recondite (live), Tale Of Us, Vaal, Woo York (live), Kobosil, Vril (live), Special guests: Solomun B2B Dixon
Time: 14:00 – 14:00
Location: Warehouse Elementenstraat

Into the Woods
Line-Up: Afrobot, Alkalino, Amotik, Anastasia Kristensen, Anthony Parasole, esteble, Haring, Isis & Mozes (live), Mahabe137, Meute, Move D, Orpheu the Wizzard, PillowTalk, Rey & Kjavik, Rodriguez Jr. (live), Roman Flügel, Romare (live solo), Serena Butler, Space Kadett, Tempist, Tommy Four Seven, Unders, Yør Kultura
Time: 12:00 – 23:00
Location: NDSM Docklands

Loveland ADE – All Nighter: Solomun
Line-Up: Solomun all night long
Time: 22:00 – 06:00
Location: Warehouse Houthavens

De Marktkantine x Kompakt
Line-Up: Michael Mayer, Gui Boratto, Patrice Baumel, Rebolledo b2b Barnt, Fantastic Twins (live), Fango, ANNA, Ańii
Time: 23:00 – 07:00
Location: De Marktkantine

Radio Slave presents Rekids
Line-Up: Radio Slave, B.Traits, Ryan Elliott & more
Time: 23:59 – 08:30
Location: Sugar Factory

DGTL x Bonobo presents Outlier – Sold out
Line-Up: Mano Le Tough, DJ Koze, Bonobo & more
Time: 22:00 – 07:00
Location: NDSM Scheepsbouwloods

Circoloco x Loveland
Line-Up: Amelie Lens, Damian Lazarus, Edward, Gerd Janson, Magda, Nic Fanciulli, Seth Troxler, The Martinez Brothers & more
Time: 22:00 – 07:00
Location: Mediahaven – Minervahaven

tunes&wings_ADE_1033x640q=90_coohn.nl_-3731__99961_99965_x640_90_0_0_c.jpg

Sunday 21 October

Audio Obscura x Solomun at The Loft (Sold Out)
Line-Up: Solomun (+ b2b’s)
Time: 07:00 – 18:00
Location: The Loft – A’dam Tower

Giegling (sold out)
Line-Up: ATEQ, Birds&Tapes, DJ Dustin, Dwig, Edward, Elli, Leafar Legov, Map.ache, Molly, Paquita Gordon, Matthias Reiling, Sa Pa, Schaaly, Session Victim, Vlada, Vril, more TBA
Time: 12:00 – 03:00
Location: Skatecafe

Awakenings ADE X By Day 5
Line-Up: Ferro, Peggy Gou, Kölsch, Luciano, Sven Väth, Âme & Rødhåd
Time: 12:00 – 22:00
Location: Gashouder

Awakenings X Klockworks Presents Photon – Day 5
Line-Up: Jay Clarke, Colin Benders (live), LSD: Luke Slater, Steve Bicknell and Function, Dax J, Ben Klock
Time: 23:30 – 08:00
Location: Gashouder

Club Night ADE: I-F, Gerd Janson, Solar and More
Line-Up: I-F, Gerd Janson, Solar, Pasiphae, Moody Mehran
Time: 16:00 – 01:00
Location: noorderling

The Gardens of Babylon ADE The Seekers of Light
Line-Up: Blond:ish, Monolink, Nico Stojan, Be Svendsen, Britta Unders, Damian Lazarus, Ninze, Okaxy, Sam Shure & many more
Time: 12:00 – 01:00
Location: WesterUnie

FJAAK ADE x Intercell x Basis
Line-Up: FJAAK (live), Kobosil & more
Time: 21:00 – 07:00
Location: H7 Warehouse

Aura presents Hypercolour (After Hours)
Line-Up: Zenker Brothers, Danny Daze, Skee Mask, Bloody Mary, Mor Elian, Cedric Maison, Ici Sans Merci & more
Time: 08:00 – 17:00
Location: Sugar Factory

 

More information about the Amsterdam Dance Event and the whole programme can be found here.

One thought on “The best ADE Parties 2018

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.